masöz istanbul istanbul masöz

Pandemi Sürecinde Uzaktan Eğitim Faaliyetlerinin Desteklenmesi

Pandemi Sürecinde Uzaktan Eğitim Faaliyetlerinin Desteklenmesi

Ülkemizde ilk Yeni Koronavirüs (COVID-19) vakasının Sağlık Bakanlığı’nca duyurulmasının ardından, salgının daha ileri boyutlara varmasını önleyecek tedbir kararları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamanın ardından üniversitelerde eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmesine karar verildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından üniversitelere gönderilen tedbir kararları çerçevesinde eğitimlerin geçici bir süre Uzaktan Eğitim yoluyla yürütülmesi gündeme geldi. Bu kapsamda Üniversite yönetimi ivedilikle gerekli tedbirleri uygulanmaya başladı. Akademik ve idari faaliyetlerin kesintiye uğramaması ve personellerimiz ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için üniversitemizdeki tüm dersler uzaktan eğitim ortamlarına aktarıldı.

Bu süreçte Dijital Dönüşüm ve Yazılım Ofisi olarak Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı başta olmak üzere üniversitemizin birçok birimiyle koordineli olarak sürecin planlanması ve yürütülmesi noktasında birlikte çalışıldı. Bu kapsamda, öğrenci, öğretim elemanı atamaları, Birim, bölüm ve ders açma işlemleri sistem kullanımına yönelik eğitim videoları, gerekli yazılımların belirlenmesi paylaşımı ve eğitim videolarının oluşturulması, Uzaktan Eğitim çağrı destek sistemi entegrasyonu, Uzaktan eğitim canlı ders sisteminin yönetimi ve Uzaktan eğitim asenkron ders sisteminin yönetimi süreçlerinde ilgili birimlere destek verildi.

Sistem kullanımına yönelik eğitim videolarının hazırlanması

Bu kapsamda öğrenci, öğretim elemanı ve birim sorumlularına yönelik eğitim videoları planlandı ve çekimleri yapılarak web sayfası aracılığıyla ilgililerle paylaşıldı.

Gerekli Yazılımların Belirlenmesi

Uzaktan eğitim süreçlerinin yürütülmesinde ihtiyaç duyulabilecek yazılımlar belirlenerek bu yazılımlara öğrenci, öğretim elemanı ve birim sorumlularının erişebilmesi için duyurular be paylaşımlar yapıldı. Ayrıca bu yazılımlara yönelik kullanım videoları oluşturuldu.

Uzaktan Eğitim Çağrı Destek Sistemi Engetrasyonu

Web sayfası üzerinden sunulan Uzaktan Eğitim Çağrı Destek Sistemi sayesinde sorun yaşayan öğrenci veya öğretim elemanının birim destek sorumlularıyla doğrudan ve anında iletişim kurabilmesi için ortam hazırlandı.

Ayrıca uzaktan eğitim senkron ve asenkron ders sistemlerinin yönetimi, iyileştirilmesi ve raporlaştırılması süreçlerinde ilgili birimlere destek verilmektedir. Oluşturulan raporlar Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ilgililerle paylaşılmaktadır.